Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Články

O střešních oknech Toso®

Neodmyslitelnou součástí podkrovního bydlení jsou již desítky let střešní okna. Nejstarším výrobcem střešních oken je dánský koncern VKR holding, který vyrábí okna VELUX již více než 70 let. Jsme hrdí na to, že jako jediní na našem trhu tato velice kvalitní střešní okna od prestižního výrobce můžeme našim zákazníkům nabídnout pod ochrannou značkou Toso®. Střešní okna Toso od dánského koncernu VKR holding nabízíme formou nízkonákladového způsobu prodeje bez nákladného marketingu a reklamy. Našim váženým zákazníkům tak můžeme nabídnout mimořádně kvalitní střešního okna od prestižního výrobce a přitom za velice příznivé ceny. Okna Toso disponují kvalitou, která je shodná s kvalitou drahých značek, která je v případě Toso nabízená za příznivé ceny. Také díky tomu se okna Toso stala jednou s nejvíce oblíbených značek střešních oken na našem trhu.

Plastové střešní okna Toso v interiéru

Jak si ale vybrat to správné střešní okno?

Existuje několik zásadních kritérií pro jejich výběr, nad kterými je vhodné se zamyslet již ve stadiu projektu. Okna by v každé místnosti měly být rozmístěny podle toho, jakou bude mít místnost později funkci. V ideálním případě by měla být osvětlena ze dvou stran - tehdy se považuje za nejlepší osvětlenou místnost. To ale s ohledem na členění podkrovního bydlení není možné vždy dosáhnout. Nicméně je ale třeba předem myslet na místa, která si budou vyžadovat více denního světla než ta ostatní - jako například pracovní stůl nebo kuchyňská linka. Tato místa je vhodné osvětlit cíleně a střešní okna instalovat do jejich blízkosti.

 

Výška osazení střešních oken

Výška osazení střešních oken ovlivní to, zda se budete v podkroví cítit příjemně. Ideální je když výška osazení střešního okna umožňuje výhled ve stoje i vsedě. Tento ideál nám pomůže docílit i vhodně zvolená délka střešního okna. Obecně platí ta zásada, že čím je slon střechy mírnější, tím delší střešní okno zvolíme. S výškou nadezdívky souvisí také výběr ovládání střešního okna. Ve většině případů je tou pravou volbou ovládání umístěné ve spodní části okna. Otevírání a zavírání v tom případě není problémem ani pro menší osoby a dokonce ani tehdy, kdy je nutné okno osadit výše. I v tomto případě je vhodné koupit střešní okno se spodním ovládáním, které je u značky Toso standardem. Velikost střešních oken a možnost jejich ovládání proto dobré nepodcenit.

I výběr materiálu je důležitý

Kromě možnosti výběru ovládání střešního okna můžete přemýšlet nad materiálem - v nabídce TOSO se nacházejí dřevěné nebo bezúdržbové plastové střešní okna. Dřevěné se nachází v sortimentu již desítky let, ale plastové je na trhu jen o něco déle než 10 let. Jde o okno, které má v konstrukci ocelové výztuhy a vnitřní prostor rámů a křídel je vyplněný speciální izolací. To je zárukou výborné izolace a trvanlivosti okna Toso. Díky své odolnosti se hodí do místností se zvýšenou pravděpodobností vytváření vlhkosti, jako je kuchyň nebo koupelna. Nicméně mají plastová okna velkou oblibu a v posledních letech jsou čím dál tím více používanou volbou pro všechny místnosti.

 

Střešní okno nebo vikýř?

Střešní okno představuje ze všech zdrojů denního světla nejlepší poměr ceny a výkonu: do interiéru totiž přinese až dvakrát více denního světla než stejně velké fasádní okno a až třikrát více než vikýř. Kromě toho udržuje jednotný, jednoduchý vzhled střechy ze strany exteriéru. Vikýř má opodstatnění tehdy, když je třeba zvýšit světlou výšku nadezdívky - například nad schodištěm. Plastová i dřevěná střešní okna přinesou do prostor pod střechou více denního světla než fasádní okna, či vikýř.

 

Dostatek denního světla v interiéru

Na dostatečné osvětlení domu je třeba myslet již v fázích projektu. Průměrná hodnota činitele denní osvětlenosti v obytné místnosti by měla být přibližně 5% a nesmí klesnout pod 2%. Výrazně více než 5% může znamenat pro místnost zvýšené riziko přehřívání zejména na jižních stranách domu u oken nevybavených zastiňujícími doplňkami. Oporou v takovém případě může být jednoduché pravidlo pro výpočet plochy střešních oken - ta by měla včetně rámu představovat 1/6 půdorysné plochy místnosti. Často se stává, že se investor rozhodne umístit do místnosti pouze jeden zdroj denního světla - fasádní okna. Fasádní okna ale místnost často neosvětlují dostatečně. Je proto vhodné prostot doplnit o střešní okna, která přinesou mnohem více světla a celkový dojem podkrovního bydlení tím významně zpříjemní.

NjJlM